Chlamydioza. Jak rozpoznać tę chorobę?

Chlamydioza to jedna z wielu chorób roznoszonych drogą płciową, z jakimi mogą spotkać się osoby, które nie dbają właściwie o zabezpieczenie się podczas zbliżeń z partnerami, zwłaszcza jeśli jest ich wielu. Po czym jednak rozpoznać tę chorobę, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie skutecznego leczenia?

Zakażenie chlamydią

Chlamydioza to choroba przenoszona podczas kontaktów intymnych (dopochwowych, analnych i oralnych). Do zainfekowania może dojść nawet jeśli nie ma kontaktu z nasieniem czy śluzem pochwowym. Co więcej, choroba ta przenosi się także z matki na dziecko w trakcie porodu.

Najczęściej spotykane objawy chlamydiozy

Niezależnie od płci, objawy chlamydiozy są do siebie stosunkowo podobne. Obejmują w pierwszej kolejności ból, pieczenie lub innego rodzaju dyskomfort, który odczuwany jest podczas oddawania moczu, jak również zwiększone parcie na pęcherz. Jednocześnie pojawia się wysypka o charakterze grudkowo-krostkowym.

W zależności od płci pojawiają się także:

  • u mężczyzn ból lub zapalenie jąder i/lub nadjądrzy oraz biała, wodnista wydzielina z prącia;
  • u kobiet mogą wystąpić krwawienia międzymiesiączkowe, ropna wydzielina z cewki moczowej lub nawet zapalenie przydatków. W szczególności ta ostatnia choroba może być niebezpieczna i prowadzić do bezpłodności.

Leczenie

Na całe szczęście choroba ta jest w pełni uleczalna. Chlamydia leczenie odbywa się za pomocą antybiotykoterapii. W tym czasie konieczne jest też powstrzymywanie się od kontaktów seksualnych.