Prognoza pogody – najważniejsze informacji?

Prognoza pogody cieszy się ogromną popularnością. Mowa tutaj zarówno o prognozach prezentowanych w telewizji, radiu jak i w internecie. W dzisiejszym artykule prezentujemy kompendium informacji na temat prognoz pogody. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Prognoza pogody – co to takiego? 

Prognoza pogody to przewidywanie przestrzennych oraz czasowych zmian w stanie atmosfery. Prognozy pogody dzielimy w zależności od prognozy, obszaru, czasu oraz sposoby prognozy. Wśród podstawowych parametrów, jakie są wykorzystywane do opisywania stanu atmosfery, wymienia się przede wszystkim temperaturę, ciśnienie, kierunek oraz prędkość wiatru. Z wiatrem są także związane takie wielkości jak zamglenie, stan morza, zachmurzenie, zanieczyszczenie. Prognoza pogody uzależniona jest od tego, jaka jest ilość oraz jakość danych początkowych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu prognozy pogody nie były zbyt profesjonalne, jednak w chwili obecnej wyróżniają się one bardzo dużą sprawdzalnością. Sprawdź https://www.twojapogoda.pl

Prognoza pogody – historia 

Prognoza pogody ma swoją historię wraz z początkiem ludzkości. Arystoteles w 340 r. p. n. e. opisywał zjawiska pogodowe w pracy zatytułowanej „Meteorologica”. Pogoda od samego początku fascynowała ludzkość, właśnie dlatego tak istotne jest projektowanie jak najlepszych prognoz pogody. Starożytne metody prognozy polegały zazwyczaj na przeprowadzaniu lokalnych obserwacji. Starożytni ludzie uważali, że czerwone słońce o zachodzie było zwiastunem dobrej pogody w kolejnym dniu. Lokalną wiedzę o pogodzie tworzono niegdyś przez całe stulecia. 

Pogoda ma ogromny wpływ na życie każdego człowieka. Gdy za oknem widzimy deszcz, termometr wskazuje zaledwie kilka stopni powyżej zera a ciśnienie spada, samopoczucie jest z pewnością bardzo niskie. W chwili obecnej mamy jednak na szczęście dostęp do profesjonalnych prognoz pogody. Dzięki temu możemy samodzielnie zaplanować wakacyjne wyjazdy bądź wycieczki po mieście. Prognoza pogody jest niezwykle przydatna w rozmaitych okolicznościach. 

Pogoda długoterminowa – jak to się zaczęło?

Pierwsza pogoda długoterminowa była przygotowana przez amerykańskiego meteorologa Jacka M. Hubbarda. Tworzył on prognozę na potrzeby amerykańskich fizyków oraz wojska, które chciało wybrać najlepszy dzień na zorganizowanie pierwszej próby jądrowej. Wydarzenia te miały miejsce w lecie 1945 roku. Warto wiedzieć, że prognoza przygotowana przez tego amerykańskiego specjalistę dotyczyła aż 3 tygodni, a co najważniejsze: sprawdziła się prawie w 100%. Od tego czasu prognozy pogody na całym świecie zostały znacząco sprofesjonalizowane. 

Dlaczego lubimy sprawdzać prognozę pogody? 

Każda prognoza pogody, zwłaszcza pogoda długoterminowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Wynika to z tego, iż lubimy wiedzieć, co będzie nas czekało za kilka lub kilkanaście dni. Pogoda długoterminowa przydaje się w każdej sytuacji – zarówno gdy chcemy wyjechać na dłuższe wakacje nad polskie morze lub góry, jak i gdy planujemy zorganizowanie imprezy swoim przydomowym ogródku z udziałem naszych najbliższych przyjaciół i członków rodziny.