Magnetometry – funkcje i zastosowanie 

Magnetometry to urządzenie odpowiedzialne za dokonywanie pomiarów pola magnetycznego. Pozwalają na detekcję natężenia pola magnetycznego naszej planety w danym miejscu oraz na obserwowanie zachodzących w nim zmian. 

Gdzie stosuje się magnetometry? 

Znajdują one zastosowanie wszędzie, gdzie potrzebne jest określenie stanu pola magnetycznego. Dotyczy to między innymi detektorów metali, które dzięki magnetometrem mogą sięgać nawet kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi. 

Magnetometry są też stosowane w branży geotechnicznej. Stosuje się je do tworzenia map geologicznych o dużej szczegółowości. Wykorzystuje się je w poszukiwaniu naturalnych złóż różnych minerałów. Dobrej jakości magnetometr wykryje bez problemu obecność rudy żelaza, hematytu, magnetytu oraz pirotynu. Może być też wykorzystywany w eksploatacji złóż węgla i ropy naftowej oraz w określaniu optymalnego rozwiązania w ich wydobyciu. 

Magnetometry są też serce niemal każdego kompasu. Pozwalają określić przebieg pól magnetycznych w rozmaitych przyrządach nawigacyjnych. Pod tym względem znajdują zastosowanie w statkach, jachtach i samolotach. Także wiele militarnych urządzeń wykorzystuje magnetometry. 

Magnetometry w smartfonach 

Również telefony posiadają magnetometry. Dzięki ich obecności Twój telefon będzie wskazywał maksymalnie precyzyjną nawigację, niezależnie czy znajdujesz się w terenie zabudowanym, czy też poza obszarem zamieszkanym. Pomiar w smartfonach polega na detekcji odchylania względem pola magnetycznego globu. Innymi słowy, telefon rozpozna nawet czy obracasz się innym kierunku świata, jednocześnie obracając mapę na Twoim ekranie.