Jak działają maski CPAP?

Jeśli cierpisz na bezdech senny, lekarz mógł zalecić Ci stosowanie aparatu do podawania ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) w celu leczenia tego stanu. Jednak pewnie w Twojej głowie pojawiły się pytania: Na czym polega terapia CPAP? Jak działają Maski CPAP

Jak działa CPAP?

Aparat CPAP jest stosowany w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego (OSA), stanu charakteryzującego się częstymi przerwami w oddychaniu podczas snu. OSA może powodować wielokrotne budzenie się w ciągu nocy, co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia i innych negatywnych objawów. Podczas stosowania CPAP urządzenie dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez nos lub usta, aby utrzymać górne drogi oddechowe otwarte podczas snu. Wykorzystanie tego leczenia może zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować objawy bezdechu sennego.

Jak działają maski CPAP?

Najczęstszym sposobem dostarczania terapii CPAP jest zastosowanie maski noszonej nad nosem lub ustami. Powietrze przepływa z urządzenia przez wąż do nosa lub ust, utrzymując je otwarte podczas oddychania przez całą noc. Niektóre maski są wyposażone w paski, które mieszczą się za głową, zamiast pasków, które przechodzą pod brodą; są one znane jako maski pełnotwarzowe (FFM). Jest również możliwość doboru różnych akcesoriów do masek, takich jak klipsy mocujące, poduszka czy silikonowa podpora czołowa.